Reproductive health issues and ways to address the critical demographic situation in Ukraine
Олена Підгорна, викладач КЗ «Ніжинський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради
Olena Pidhorna, lecturer at the Nizhyn Professional Medical College of the Chernihiv Regional Council
Анотація. У статті висвітлені основні проблеми у сфері репродуктивного здоров’я та демографічній ситуації в Україні, напрямки державної політики щодо вирішення цих питань, а також робота викладачів коледжу в рамках заявленої теми.
Annotation. This article highlights the main problems in the field of reproductive health and the demographic situation in Ukraine, the directions of state policy for solving these issues, as well as the work of college teachers within the framework of the stated topic.
“Людина залишає себе насамперед у людині.
У цьому наше безсмертя. У цьому найвище щастя і сенс життя…“
В. Сухомлинський
Проблема збереження репродуктивного здоров’я як чоловіків, так і жінок завжди була досить актуальною, адже вона безпосередньо пов’язана з демографічною ситуацією в державі, яка в Україні дуже невтішна. Жодна країна не має перспективи існування, якщо її населення не здатне самовідтворюватись.
Сталий розвиток суспільства будь-якої країни значною мірою залежить від її демографічної перспективи, що визначається здатністю населення до простого відтворення. Стійка тенденція до скорочення чисельності населення в Україні внаслідок зниження рівня народжуваності та підвищення рівня загальної смертності ставить під загрозу її майбутнє і робить проблему репродуктивного здоров’я загальнонаціональною [1].
Охорона репродуктивного здоров’я, визначена ВООЗ відповідно до Резолюції Всесвітньої Асамблеї ООН з охорони здоров’я 1995 року як пріоритетна галузь, – це сукупність профілактичних методів, прийомів і послуг, що впливають на здоров’я та благополуччя населення [1].
Стратегічним інструментом для розв’язання багатьох проблем репродуктивного здоров’я населення України стала Національна програма «Репродуктивне здоров’я на 2001–2005 роки», затверджена Указом Президента України від 26 березня 2001 року № 203. Здійснення передбачених Програмою заходів сприяло зниженню рівня материнської смертності майже на 60, а дитячої – на 36 відсотків і дало змогу наблизитися до орієнтовних показників ВООЗ, визначених для України з урахуванням рівня її соціально-економічного розвитку. Однак названі показники залишилися у 2–3 рази вищими, ніж у розвинутих країнах світу, що також зумовило необхідність застосування нових підходів до покращення репродуктивного здоров’я населення України та визначення ефективних шляхів розв’язання проблем, його формування і збереження з метою забезпечення позитивного впливу на демографічну ситуацію [1].
Продовженню розпочатої роботи та вирішенню проблемних питань присвячена Державна програма «Репродуктивне здоров’я нації на 2006–2015 роки», схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2006 року № 244, яка й досі залишається актуальною. Відповідно до концепції програми, основними проблемами репродуктивного здоров’я є: материнська та дитяча смертність; високий рівень штучного переривання вагітності; значна кількість ускладнень під час вагітності та пологів; безплідність у чоловіків і жінок; поширення інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ/СНІД; онкогінекологічна патологія [1].
Аналізуючи причини незадовільного стану репродуктивного здоров’я, можна зробити висновки, що невід’ємними складовими покращення показника народжуваності є соціально-економічне становище української сім’ї, стан репродуктивного здоров’я населення та якість надання медичних послуг.
Згідно з ключовими міжнародними документами та положеннями про охорону репродуктивного здоров’я населення планування сім’ї вважається основним засобом збереження здоров’я жінок та чоловіків, а також належить до розряду фундаментальних прав людини [2].
Планування сім’ї корисне для збереження здоров’я матері і дитини, оскільки в жінок з’являється можливість визначити оптимальні інтервали між вагітностями та попередити неплановану вагітність у молодому чи старшому віці. Уникнення непланованої і ризикованої вагітності є основною стратегією зменшення дитячої та материнської смертності [2].
Не зважаючи на позитивні досягнення у результаті заходів, передбачених Державною програмою, репродуктивне здоров’ я населення України залишається незадовільним, а демографічна ситуація – критичною.
- Коефіцієнт народжуваності у 2021 році на одну українку становив 1,1 дитини. Це один із найнижчих показників у світі.
- У 2021 році на 100 народжених в Україні припадало 260 смертей [3].
Крім цього, із початком повномасштабної війни в державі з’явилися й інші елементи, які можуть спричинити демографічну катастрофу: додаткова смертність через війну, величезні внутрішні переміщення, зростання еміграції, зменшення народжуваності до критичної межі, ймовірність втрати територій.
- Зараз чисельність України відповідає чисельності, яка була на початку ХХ століття, близько 30 млн.
- У 2023 році коефіцієнт народжуваності складає вже приблизно 0,7 дитини на одну жінку (що є вкрай критичним показником).
- До країн ЄС виїхали близько 14, 5 млн українців.
- На територію росії депортували понад 3 млн українців.
- За інформацією Офісу уповноваженого Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, станом на червень 2022 року з України на територію рф, окремих районів Донецької та Луганської областей та Білорусі вивезено 234 тис. українських дітей [3, 4].
Чисельність населення в Україні:
- у 1991 році – 51,944 млн;
- у 2021 році – 41,588 млн. (без Криму та непідконтрольних територій Донбасу);
- на 1 січня 2022р. – 41,2 млн;
- на 1 січня 2023р. – 28–34 млн [3].
Усвідомлюючи надзвичайну важливість цієї проблеми, викладачі Ніжинського фахового медичного коледжу проводять відповідну роботу всіма доступними для цього способами, концентруючи увагу різних категорій населення на питанні демографічної ситуації в Україні та збереженні здоров’я українців. Насамперед мною, як викладачем гінекології, репродуктивного здоров’я та планування сім’ї, регулярно розглядаються відповідні питання під час проведення як аудиторних занять, так і позааудиторних заходів.
Розгляд питань щодо критичної демографічної ситуації та важливості роботи служби планування сім’ї з метою збереження репродуктивного здоров’я населення заплановано в робочих програмах курсу «Гінекологія, репродуктивне здоров’я та планування сім’ї» та обговорюється на відповідних заняттях. До того ж на ОПП Сестринська справа до введення в дію нових освітньо-професійних програм було заплановане і проводилось семінарське заняття «Шляхи покращення репродуктивного здоров’я населення і, як результат, збільшення народжуваності та природного приросту в Україні», під час якого студенти мали змогу презентувати результати виконання самостійної позааудиторної роботи, висвітлюючи цю проблему з різних боків та роблячи висновки з метою знаходження шляхів вирішення цього болючого питання. У минулому навчальному році семінар мав відкриту форму проведення і дуже зацікавив як студентів, так і викладачів коледжу. Під час підготовки та проведення семінарського заняття використовувалася технологія кооперативного навчання, метод «спільний проєкт», який дав можливість студентам працювати в малих групах, об’єднаних роботою над одним із поставлених завдань. Виступи доповідачів, експертів, викладача об’єднали заняття в один спільний проєкт.
Велику роль в актуалізації цього питання є проведення позааудиторних заходів відповідної спрямованості. Безпосередньо мною були організовані та проведені заходи:
– у поточному навчальному році на ОПП Лікувальна справа організована та проведена відкрита студентська конференція «Шляхи покращення репродуктивного здоров’я українців», яка мала на меті зосередити на цій проблемі якомога більше уваги присутніх. Під час конференції студенти презентували результати колективної роботи, яку виконували групами, обравши підтеми для опрацювання, почули висновки експертів з кожної теми, узагальнювальну думку головного експерта та викладача;
– раніше були проведені студентські конференції: «Шлюб очима сучасної молоді», «Злоякісні захворювання жіночих статевих органів», «Обережно – гіперестрогенемія!»; студенти готували доповіді для участі в міждисциплінарних конференціях «Туберкульоз статевих органів», «ВІЛ/СНІД і вагітність» та інших;
– відкриті виховні години: «Народження та виховання дитини в українських національних традиціях», «Кохання, чи закоханість»;
– позааудиторний міждисциплінарний захід-презентація студентами санітарно-профілактичних бесід «Ми за життя та його якість». Під час заходу студенти презентували підготовлений ними матеріал із метою привернення уваги до актуальних проблем, які можуть впливати на якість життя людини та її тривалість;
– регулярно організовуються та проводяться профілактичні бесіди для студентів молодших курсів та учнів старших класів: «Сучасні методи контрацепції», «Профілактика небажаної вагітності для підлітків», «Профілактика ЗПСШ та ВІЛ», «Профілактика та рання діагностика РМЗ»;
– у рамках відзначення Всесвітнього Дня контрацепції студенти залучаються до просвітницької роботи з різними верствами населення, проводячи бесіди, розповсюджуючи пам’ятки та буклети відповідного змісту;
– проводився захід «Здорові українці – здорова нація», під час якого розповсюджувалися пам’ятки «Планування сім’ї збереже здоров’я Вам і Вашій родині» та бар’єрні засоби контрацепції, проводилося консультування з питань попередження небажаної вагітності. Також студентами проводилося вимірювання артеріального тиску усім охочим та поширювалися пам’ятки «Контролюй свій тиск».
Велика увага приділяється проблемі раку молочних залоз, враховуючи її надзвичайне значення у вирішенні питання стосовно збереження життя і здоров’я жінки. У цьому напрямку регулярно проводиться відповідна робота. До Всесвітнього Дня боротьби з раком молочних залоз та до Всеукраїнського Дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози щороку виготовляються та розповсюджуються серед населення міста пам’ятки «Знати, щоб жити», проводиться анкетування студентів та працівників коледжу «Що треба знати про РМЗ?», організовуються та проводяться майстер-класи щодо обстеження молочних залоз, просвітницькі бесіди відповідної тематики. Також на базі коледжу був проведений позааудиторний захід «Шляхи зниження захворюваності на рак молочних залоз та смертності від нього» у формі круглого столу із залученням викладачів, студентів коледжу та представників молодіжної організації міста. Крім цього, студенти нашого закладу освіти активно залучаються до навчально-дослідницької роботи. Наприклад, під моїм керівництвом вивчалися такі питання: «Проблема абортів та їх профілактика», «Сім’я в ціннісних орієнтирах молоді», «Проблема РМЗ в Україні та світі». Інші викладачі коледжу залучають студентів до вивчення різних проблем, пов’язаних із здоров’ям дитячого та дорослого населення, презентуючи роботи різноманітної тематики, наприклад, «Вплив історичних подій на демографічну ситуацію в Україні, Чернігівській області та місті Ніжині», «Вагітність та пологи під час війни. Демографічна ситуація».
Викладачі фізичного виховання організовують безліч заходів із метою заохочення студентів та працівників коледжу до здорового способу життя та фізичної активності. Усі викладачі-клініцисти регулярно проводять різноманітні акції з профілактики захворювань та збереження здоров’я населення у напрямках, відповідних своїй компетентності.
У стінах Ніжинського фахового медичного коледжу за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та ГО НУО «In Touch Ukraine Foundation» розбудовується тренінгово-ресурсний центр «Школа відповідального батьківства», на базі якої розпочали активну роботу викладачі нашого освітнього закладу. Робота в цьому напрямку, звичайно, дає свої позитивні плоди, але далеко не вирішує критичної демографічної ситуації, яка склалась і продовжує поглиблюватись. Тому ця проблема потребує прийняття державою негайних і рішучих дій щодо її вирішення. З цією метою дослідницькою службою Верховної Ради України у 2023 році створена концепція законодавчого забезпечення репродуктивного здоров’я, яка має рекомендаційний характер. Як зазначено в концепції, в умовах воєнного стану знижується рівень народжуваності та підвищується рівень загальної смертності населення через активні бойові дії, тому проблема репродуктивного здоров’я виходить на загальнодержавний рівень і набуває першочергового значення. Відповідно, нормативно-правові акти у зазначеній сфері потребують перегляду з урахуванням досягнення світової медичної практики, міжнародних зобов’язань України та євроінтеграційних процесів [4].
Концепція визначає пріоритетні напрями та завдання законодавчого забезпечення репродуктивного здоров’я населення у воєнний та післявоєнний періоди, наявні проблеми та шляхи їх розв’язання. Документ орієнтований на оновлення законодавства з питань збереження репродуктивного здоров’я населення, удосконалення правових механізмів застосування допоміжних репродуктивних технологій, підвищення рівня правових гарантій кожного мешканця України на здійснення своїх репродуктивних прав.
Основними напрямами розвитку законодавства щодо забезпечення репродуктивного здоров’я населення є:
– осучаснення норм права щодо: збереження та поліпшення репродуктивного здоров’я населення; забезпечення доступності медичних послуг із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій; формування репродуктивного здоров’я у дітей та молоді; створення умов безпечного материнства; удосконалення системи планування сім’ї; захисту репродуктивних прав громадян; постмортального використання збережених клітин військових; належного врегулювання можливості різноманітних зловживань із боку клінік і посередників щодо порушення прав сурогатних матерів, біологічних батьків і дітей; забезпечення дотримання основних принципів охорони репродуктивного здоров’я, які покладені в основу стратегії Всесвітньої організації охорони здоров’я (далі – ВООЗ) для держав європейського регіону;
– законодавче забезпечення заходів, спрямованих на задоволення потреб населення в ефективній, якісній і доступній медико-санітарній допомозі у сфері репродуктивного здоров’я [4].
Список використаних джерел
1. Репродуктивне здоров’я нації на 2006–2015 роки : Концепція Державної програми від 27 квітня 2006 р. № 244-р. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/244-2006-%D1%80#Text
2. Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги “Планування сім’ї” : Наказ МОЗ України від 21.01.2014 р. №59. URL : https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0059282-14#Text
3. Вплив історичних подій на демографічну ситуацію в Україні, Чернігівській області та місті Ніжині : студентська навчально-дослідницька робота. – Ніжин : Ніжинський фаховий медичний коледж, 2023.
4. Концепція законодавчого забезпечення репродуктивного здоров’я : Дослідницька служба Верховної Ради України. – Київ, 2023. URL: https://research.rada.gov.ua/uploads/documents/32789.
№1, 2025